ABD gemileri, Gazze açıklarında görüldü

AA

ABD’ye ait gemiler, Gazze kenti açıklarında görüntülendi.

Bu gelişme, Washington’ın insani yardımlar için Gazze sahiline yüzer iskelenin yeniden kurulduğunu duyurmasının ardından kayıtlara geçti.

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), 17 Mayıs’ta kurulumu tamamlandıktan kısa bir süre sonra fırtına nedeniyle parçalara ayrılarak işlevsiz hale gelen Gazze’deki yüzer iskelenin tamirinin bitirilip tekrar yerine konulduğunu açıkladı.

“Acil durum malzemelerinin hareketini kolaylaştıracak”

Açıklamada, “Önümüzdeki günlerde CENTCOM, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle Gazze’ye hayati gıda ve diğer acil durum malzemelerinin hareketini kolaylaştıracak.” ifadesi kullanıldı.

Kötü hava şartları nedeniyle parçalandı

ABD’nin insani yardımları denizden ulaştırmak amacıyla Gazze sahiline iki aydan fazla bir sürede kurduğu ve 17 Mayıs’ta faaliyete geçen yüzer iskelenin birkaç hafta içinde kötü hava şartları nedeniyle parçalanarak işlevsiz kalması “fiyasko” eleştirilerine neden olmuştu.

İlk olarak 320 milyon dolar harcadılar

Pentagon, ayrıca, ilk olarak 320 milyon dolar harcandığı açıklanan Gazze’deki yüzer iskelenin toplam maliyetinin, tamiri dahil bu hafta yaklaşık 230 milyon dolar olarak yeniden belirlendiğini duyurmuştu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir