Ayhan Bora Kaplan soruşturması: Banka kredisi ile mafya kurulmuş

Birgün yazarı Timur Soykan, Ayhan Bora Kaplan soruşturması için hazırlanan MASAK Raporunu değerlendirdi, Kaplan’ın paravan şirketler aracılığıyla sadece Halkbank’tan 550 milyon TL’den fazla kredi aldığını belirtti. Kaplan’ın eşi, sevgilisi, eniştesi ve adamlarının hesaplarındaki para transferlerini inceleyen MASAK’ın 4 yıl boyunca harekete geçmemesini eleştiren Soykan, “bunlar sadece resmi işlemlerde yakalanabilen, gerçek servetin küçük kısmı olan tutarlardı. Büyük skandal ise suç örgütünün kara para akladığı şirketlerinde ortaya çıktı.” diye yazdı.

Timur Soykan’ın “Halkbank’tan mafyaya 550 milyon TL kredi” başlıklı yazısının bir bölümü şöyle:

Ayhan Bora Kaplan davasında TMSF tarafından el konulan 31 şirketten biri; Ayyıldız Tünel Ekipmanları İmalatı Mühendislik Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Bu şirketin sahibi Ozan Can Yıldız görünüyor. Ozan Can Yıldız, SGK kayıtlarında inşaat işçisi, büro işçisi, pazarlama uzmanı olarak kayıtlı. Ayhan Bora Kaplan’a çok yakın bir isim. Ayhan Bora Kaplan’ın kullandığı 06 ABK … plakalı lüks otomobilin satışları bile onun adıyla yapılıyor. Bu otomobilde Ayhan Bora Kaplan silah yakalatmış ve suçu Ozan Can Yıldız’ın kardeşi üstlenmişti.

Ozan Can Yıldız’a ait görünen Ayyıldız Tünel A.Ş., sürekli nakit parayla sermaye artırımı yapıyordu. MASAK, sermaye artırımlarının kara parayla yapıldığına ise yeni uyandı.

2017 yılında para transferleriyle 11 bin 843 TL para girişi olan şirket 2023 yılında şahlanıyor. 1 milyar 748 milyon 961 bin TL para girişi oluyor. 2023 yılında 1 milyar 127 milyon 206 bin TL para çıkışı oluyor.

Ama kara para yetmiyor, şirket kamu bankasından yüz milyonlarca kredi alıyor.

MASAK raporunda şu tespit yapıldı: ‘Özetle şirketin ticari faaliyetlerinin yanında sürekli sermaye arttırımı ile ve bankalardan kullandığı kredi ile büyüdüğü anlaşılmıştır.’

HALKBANK SKANDALI

MASAK raporunda Halkbank’ın bu şirkete kredi yağdırdığı bir tablo ile anlatıldı. 2021-2022 yıllarında 25 kredi verilmiş. Kamu bankasından, yani halkın bankasından mafyanın şirketine verilen toplam kredi miktarı: 480 milyon 515 bin TL.

Halkbank, mafyanın kara parasının aklandığı Ayyıldız Tünel A.Ş.’ye 1 Haziran 2022 tarihinde tek seferde 150 milyon TL kredi vermiş.

Üstelik Ayyıldız Tünel A.Ş., bu kredi karşılığında De Solar 7 Limited Şirketi’nin hisselerini rehin göstermiş.

MASAK, Ayhan Bora Kaplan ile ilgili raporunu hazırlarken Halkbank’tan 150 milyon TL kredi verilirken hisseleri rehin alınan De Solar 7 şirketinin değerleme raporunu istedi. Elbette bir banka, kredi karşılığında kendisine rehin verilen şirketin değerini önceden analiz etmiş olmalıydı. Ancak Halkbank, yurttaşın parasını mafyaya verirken şirket değerleme raporu bile hazırlamamıştı. Sadece şirketin 150 milyon TL’nin çok ama çok altında olan cihaz ve ekipmanlarına dair göstermelik bir rapor kredi dosyasına konulmuştu.

Ayhan Bora Kaplan operasyonundan sonra MASAK’ın başlattığı incelemede gerçek ortaya çıktı.

Meğer Ayyıldız Tünel A.Ş.’nin satın almasından birkaç gün önce Fatih Akgül’e ait De Solar 7 Şirketi’nin sermayesi kâğıt üzerinde 15 milyon TL’den 150 milyon TL’ye çıkarılmış, yani 10 kat artırılmış. Ama sermaye ödemesi yapılmamış. Yani hayali değerle 150 milyon TL krediyi almışlar. Kamu bankası halkın parasını mafyaya peşkeş çekmiş.

MAFYAYA SERMAYE OLDU

MASAK raporunda rehin verilen De Solar 7 Şirketi ile ilgili şöyle denildi: ‘2022 yılı sonunda bile şirketin ödenmemiş sermayesinin 106 milyon 170 bin TL olduğu anlaşılmıştır. Şirketin 12 Mayıs 2022 tarihinde Ayyıldız Tünel A.Ş.’ye satışından hemen önce sermayenin 10 kat arttırılması, taahhüt edilen sermayenin ödenmeden satışının gerçekleşmesi ve 2022 bilanço verilerinden şirketin özkaynak tutarının 44 milyon 306 bin TL olduğu da düşünüldüğünde satışın dikkat çekici olduğu anlaşılmıştır.’

MASAK raporunun devamında De Solar 7 Şirketi’nin satışının muvazaalı bir satış işlemi olduğu anlatıldı ve kara para aklayan şirketin aldığı 150 milyon TL krediyle sermaye arttırımına gittiği tespit edildi. Raporda 150 milyon TL’nin şirketin sahibi görünen kişiler tarafından yağmalandığı kalem kalem anlatıldı. Birbirlerine 20’şer milyon TL göndermişlerdi.

ŞİRKETE 100 MİLYON TL

Ayrıca el konulan Dharma Enerji A.Ş. isimli şirkete de Halkbank kredi yağdırmış. Bu şirketin 2021 yılında cirosu sadece 3 bin 540 TL.

MASAK raporuna göre; Halkbank bu şirkete 28 Mart 2022’de 25 milyon TL, bir gün sonra 29 Mart 2022’de yine 25 milyon TL, bir gün sonra 30 Mart 2022 tarihinde 24 milyon 500 bin TL ve 13 Nisan 2022’de 20 milyon 500 bin TL kredi verdi. Bu paralar şirket hesaplarında gezdikten sonra Fatih Akgül’e ait olan Esa Grup’a gönderildi. MASAK raporunda şöyle denildi: ‘(Şirketin) … bilançosunda pasif kısımda 100 milyon TL’ye yakın olan banka kredisi haricinde büyük tutarlı kaleme rastlanılmadığı…’

Yani kasası boş mafya şirketine kamu bankasından para akıtılmış.

MASAK raporunun sonuç bölümünde ise şunlar aktarıldı: ‘Başta Ayyıldız ve Dharma şirketleri olmak üzere şirketlerin kullanmış oldukları kredilerin bankacılık mevzuatı açısından aykırılık olup olmadığı yönünde BDDK tarafından inceleme yapılmasının uygun olacağı değerlendirilmekle birlikte nihai takdirin savcılık makamında olduğu değerlendirilmektedir.’

Halkbank, Kaplan’ın para akladığı şirketlere milyonlarca TL kredi vermiş.

ABK’DE HALKBANK İZLERİ

Şimdi biraz geriye gidelim…

MASAK raporunun ortaya çıkmasından önce gündeme gelen iddiaları hatırlayalım.

Gazeteci Murat Ağırel, ilk olarak Ayhan Bora Kaplan Çetesi’ne ait şirketlere kamu bankalarından 1,3 milyar TL kredi verildiğini haberleştirdi.

İYİ Parti Milletvekili Turhan Çömez, Halkbank’tan Ayhan Bora Kaplan Çetesi’ne 700 milyon TL kredi verildiğini iddia etti. Bu kredilerde imzası olan Halkbank Ankara 1. Bölge Koordinatörü Kubilay Özdöl’ün İçişleri Bakanlığı’nın talebiyle açığa alındığını öne sürdü. Gazeteci Uğur Dündar ise Ayhan Bora Kaplan Davası’nda sanık olan Koray Özdöl’ün, Halkbank Ankara 1. Bölge Koordinatörü Kubilay Özdöl’ün kardeşi olduğunu ortaya çıkardı. Uzun süre bir bankada yöneticilik yapan Koray Özdöl, bu işten ayrıldıktan sonra Ayhan Bora Kaplan çetesine katılmıştı. Koray Özdöl, Ayhan Bora Kaplan çetesinin mal varlığına çöktüğü Muhammed Sağ isimli iş insanının kafasına silah dayayarak çekler imzalattığı iddiasıyla yargılanıyor.

BANKA YALANLAMIŞTI

Halkbank ise bu iddialar üzerine bir açıklama yapmıştı. Açıklamada ‘Bahse konu şahıs veya ortağı olduğu şirketlere, belirtilen tutarda ve teminatsız kredi kullandırımı söz konusu dahi değildir. Eski bölge yöneticimizin görev değişiminin söz konusu işlemlerle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır’ denildi.

Ancak MASAK raporu, Halkbank’ın Ayhan Bora Kaplan’ın kara para akladığı şirketlere en az 550 milyon 515 bin TL kredi verildiğini ortaya koyuyor.

Peki, Halkbank neden Kubilay Özdöl’e sahip çıktı? Yoksa skandal daha yukarılara mı tırmanıyordu?

Gizli tanık Serdar Sertçelik’in açıklamalarından sonra tutuklanan Ankara Organize Şube Müdür Yardımcısı Şevket Demircan ifadesinde Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’ın adı geçti. Şevket Demircan, Serdar Sertçelik’in TBMM Başkanvekili Bekir Bozdağ’ın yanı sıra Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan hakkında iddialarda bulunduğunu söyledi. Ancak bu iddialar, polis müdürlerinin tutuklanmasından sonra karanlıkta kaldı. Serdar Sertçelik acaba hangi iddialarda bulunmuştu?

Ayrıca diğer kamu bankalarından Ayhan Bora Kaplan çetesiyle bağlantılı şirketlere kredi verildiğine dair bilgi MASAK raporunda yer almadı.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir