Fedora 40 Yayınlandı

The Fedora Project tarafından Fedora 40 sürümünün Workstation, Server, IoT, Cloud, CoreOS, Atomic Desktops, Fedora Spins ve Fedora Labs gibi birçok seçenek ile yayınlandığını duyurdu.

Masaüstü bilgisayarlar için tasarlanan Workstation sürümü GNOME 46 ile birlikte geliyor. Dosyalar uygulamasında iyileştirmeler, daha fazla erişilebilirlik, Ayarlar uygulaması ile diğer temel uygulamalarda daha iyi kullanılabilirlik de yenilikler arasında.

GNOME iyileştirmelerinden bazıları ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Bildirimlerin uygulamaya göre gruplandırılması. Artık her bildirimin bir başlığı var. Uygulamanın adını ve simgesini gösterir. Bu, hangi uygulamanın uyarı gönderdiğini görmeyi mümkün kılar. Bildirimin artık bir genişletme düğmesi de var.
  • Artık Ctrl değiştiricisini ekleyerek kısa çizgiye sabitlenen uygulamalar için yeni bir pencere açabilirsiniz. Örneğin: Super+Ctrl+1, kontrol panelindeki ilk uygulama için yeni bir pencere açarak, uygulamayı başlatan Super+’ın mevcut kısayolunu tamamlar.
  • Varsayılan olarak Dokun ve Tıkla artık dokunmatik yüzey için etkindir.
  • GNOME 46 artık Uzaktan Oturum Açma seçeneğine sahiptir. Etkin bir oturum olmadığında RDP’yi kullanarak yeni bir özel masaüstü oturumuna uzaktan bağlanabilirsiniz.

Dosya güncellemesinde dikkat edilmesi gereken iyileştirmelerden biri, yapılandırılmış tüm konumlardaki dosyaları aramanıza olanak tanıyan yeni genel arama özelliği. Hatta dosyaların içeriğini aramanıza, dosyaları türe ve değişiklik verilerine göre filtrelemenize ve aynı anda birden fazla konumda arama yapmanıza olanak tanınıyor.

Dosyalar uygulaması da eski sürümlerde fark edilen gecikmeyle karşılaştırıldığında, Dosyalar’da liste ve tablo görünümleri arasında geçişin artık daha hızlı gerçekleşmesini sağlayacak şekilde geliştirilmiş durumda.

GNOME 46’nın yanı sıra Fedora Workstation 40 da performans iyileştirmeleri sunuyor. Aramada bellek kullanımı azalıyor, terminal uygulamaları önemli ölçüde daha hızlı, uygulama arayüzleri daha çekici ve daha akıcı video performansı için Değişken Yenileme Hızı (VRR) için deneysel destek sağlıyor.

Yeni güncelleme hakkında daha fazla bilgi edinmek ve ISO’ları indirmek için Fedora web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir