Altına hücum! Rekor kırıldı! Yüzde 7 düştü, kuyumcular doldu taştı…

Altına olan talep, 2024’ün başlarında rekor seviyelere ulaşırken altın fiyatları yüzde 7 düşüş yaşadı. Bu düşüşü fırsat olarak görenler kuyumcuları doldururken, altın satışları da 2024’ün ilk üç ayında 44,4 tonla tarihi bir rekora imza attı. Satışlar önceki yıla göre yüzde 89’un üzerinde arttı.

Altın, dünyada genel olarak talebin azaldığı bir dönemde Türk vatandaşlarının güvenli limanı olmaya devam etti. Kuyumcular, enflasyona karşı korunmanın en etkili yollarından birinin altın olduğunu belirtirken, vatandaşların da altına olan ilgisini vurguladılar.

Veriler, Dünya Altın Konseyi tarafından ortaya konuldu. İlk üç ayda gerçekleşen 44,4 tonluk satış 2023’teki 24 tona kıyasla yüzde 89’un üzerinde bir artışı temsil ediyor.

Külçe altın, son günlerde vatandaşların ilgi odağı oldu. Kuyumcular, külçe altınların tercih edilme sebebini “alırken ve satarken zararın minimize edilmesi” olarak açıkladılar.

Altın fiyatlarındaki rekor kırma ve sonrasındaki düşüş, yatırımcılar için bir alım fırsatı olarak değerlendirildi. Bu durum, altına olan talebi daha da artırdı.

Altına yönelik bu yoğun talep, Türk ekonomisi ve döviz piyasaları açısından önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir