CEO’nun kibri markayı bitirdi

Sosyal medyanın ne denli etkili ve de nasıl tehlikeli bir mecra olduğunu gösteren tipik bir örnek bu: Bir müşteri satın aldığı çikolatanın küflenmiş olduğunu markanın CEO’su Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu’nu da etiketleyerek Linkedin’de paylaştı. Patiswiss CEO’sunun, “Bu ürünler asla küflenmez biliyor musun?” diye başlayıp, “Karşında dev MİGROS ve biz varız” diye devam eden kibirli yanıtı sosyal medyada büyük tepki gördü. Tunaoğlu’na tepkiler X’te ‘Trend Topic’ olunca Migros ve CarrefourSA, Patiswiss’in ürünlerini satıştan çekti ve sonrası çorap söküğü gibi geldi. 

CEO’sunun sosyal medyadan müşterisine hakareti 20 yıllık bir çikolata markasını bir günde bitirdi! Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu’nun, Patiswiss Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan istifa ettiğini duyurması bile tepkileri durdurmadı. 

“Aile şirketlerinde istifa olmaz” diyen sosyal medya kullanıcıları, Tunaoğlu’nun ipliğini pazara çıkarana kadar peşini bırakmadı. Haksız da sayılmazlardı. Şirketin 23 Nisan’daki toplantısında eşler görev değişimi yaptı. Ali Sinan Tunaoğlu, eşinin yerine Patiswiss’in yeni CEO’su oldu. 

Türklerden kendilerine gelen yoğun şikayet üzerine İsviçreli çikolata markası Patiswiss AG, Türkiye’de gündem olan Patiswiss markasıyla bağlarının olmadığı gibi daha önce bu şirkete çalıntı marka nedeniyle dava açtıklarını açıkladı. 

İsveçli uzmanlar! 

Tunaoğlu’nun CEO’luk yaptığı Patiswiss’in internet sitesinde “Bizim tatlı hikayemiz”de yazılanlarda da İsviçreli çikolata markası Patiswiss’in Türkiye distribütörü oldukları yazmıyordu zaten. Çünkü yazılanlar şöyleydi: 

“Patiswiss 2004 yılında Ankara’da kurulan ve İsviçreli çikolata uzmanlarının rehberliğinde çikolata üretimine başlayan butik bir çikolata markasıdır.” 

Dikkat ettiyseniz İsviçreli Patiswiss markasından bahsedilmiyor, “İsviçreli çikolata uzmanları rehberliğinde” deniyor. 

Dedektif gibi çalışan bazı sosyal medya kullanıcıları, sadece marka taklidi iddiasını değil, Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu’nun genç yaştaki bu yükselişinde gönül ilişkisinin yattığını da gündeme getirdi. 

40 yaş büyük eş 

Çünkü Linkedin’deki CV’sine göre Tunaoğlu, Patiswiss’ten önce Karel Elektronik’te Savunma Üretim Baş Mühendisi’ydi. Genç eşinden boşanan Elif Aslı Yıldız Tunaoğlu, şirketin sahibi Sinan Tunaoğlu ile evlendi. Tunaoğlu’nun, kendisinden 40 yaş büyük olan eşi ve patronuyla çektirdiği fotoğrafları sosyal medyasında kullanırken, sadece mutluluğunu dile getirmediği genç kızlara tavsiyede bulunduğu ortaya çıktı: 

“Dünya’daki en şanslı kadınlardan biriyim. Yine gelsek dünyaya tek şartımız olurdu beraber yaşamak. Beraber ölmek. Lütfen size değer vermeyen, insan olamayan erkeklerden uzaklaşın.” 

Tunaoğlu’nun Linkedin profilinde Hacettepe Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans programını 2013’te tamamladığı yazılı. Ancak Hacettepe’de öğretim üyesi olan Erdi Daşdemir ise sosyal medyasından şunu yazdı: 

“Böyle bir mezunumuz yoktur. Program ilk mezunlarını 2015’te vermiştir.” 

Türkiye, düşene tekme atmanın ata sporu sayıldığı, bazı sosyal medya kullanıcılarının “Bugün kimi linç etsek?” diye nöbette beklediği bir ülke… 

Böyle bir ülkede yaşıyorsanız, bir kurumu temsil ediyorsanız ve zaaflarınız da varsa kimseye “Hodri meydan” çekmeyeceksiniz sosyal medyada… O zaman da insanlar ‘atar’ınıza ‘gider’ yapar ve sizi doğduğunuza pişman eder! 

GÜNÜN SÖZÜ

“Mutluluk yaşadığın hayat tarzında değil, hayata bakış tarzındadır.” (Tolstoy)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir