Tarımsal Girdi Enflasyonunda Yükseliş Sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu’nun verilerine göre, endeks martta bir önceki aya kıyasla yüzde 1,16, geçen yılın aralık ayına göre yüzde 12,67, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 49,93 arttı. Ayrıca, 12 aylık ortalamalara göre ise yüzde 37,5 bir artış yaşandı.

Ana gruplarda bir önceki aya göre, tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 0,81, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksinde ise yüzde 3,35 artış gözlendi.

Geçen yılın aynı ayına göre ise tarımda kullanılan mal ve hizmetler endeksinde yüzde 46,74, tarımsal yatırıma katkı sağlayan mal ve hizmetler endeksinde ise yüzde 72,55 bir yükseliş yaşandı.

Alt gruplarda ise yıllık Tarım-GFE’ye göre 4 alt grup daha düşük, 7 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar arasında yüzde 22,78 ile tarımsal ilaçlar ve yüzde 26,85 ile gübre ve toprak geliştiriciler yer alırken, yüksek artışın yaşandığı alt gruplar ise yüzde 165,31 ile veteriner harcamaları ve yüzde 90,86 ile diğer mal ve hizmetler olarak kaydedildi.

Aylık Tarım-GFE’ye göre ise 3 alt grup daha düşük, 8 alt grup daha yüksek değişim gösterdi. Aylık düşüş gösteren alt gruplar arasında yüzde 1,49 ile enerji ve yağlayıcılar ve yüzde 0,24 ile gübre ve toprak geliştiriciler bulunurken, aylık artışın yüksek olduğu alt grup yüzde 7,04 ile diğer tohum ve dikim materyali olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir